Subscribe:

wtorek, 10 stycznia 2012

Czy warto kupić telewizor FULL HD

Kupując telewizor musimy zwrócić uwagę na wiele parametrów. Jednym z nich jest rozdzielczość. Na dzień dzisiejszy mamy dostępne telewizory w rozdzielczości HD Ready i FULL HD. Kiedy pytam klientów jaka rozdzielczość ich interesuje to 90% osób, które orientują sie o co chodzi, odpowiada, że FULL HD. Jednak w trakcie dalszej rozmowy wychodzi na jaw, że klient może takiej rozdzielczości nie wykorzystać czyli wyda niepotrzebnie pieniądze ( telewizory w rozdzielczości FULL HD są zazwyczaj droższe ) A dlaczego może tego nie wykorzystać? Już tłumaczę.

Zacznijmy może od tego co to jest rozdzielczość FULL HD.
Zdania są tutaj podzielone. Na wielu forach tematycznych różne grupy "znawców" toczą o to spór od czasu jak tylko pojawił sie temat rozdzielczości HD. W wypowiedziach tych "znawców" najczęściej można spotkać takie określenia jak 720p, 1080i oraz 1080p. O co chodzi? Są to określenia mówiące właśnie w jakiej rozdzielczości jest nadawany sygnał bądź jaką rozdzielczość obsługuje dane urządzenie.
720p oznacza, ze obraz jest wyświetlany w rozdzielczości 1280x720. Wszystkie telewizory oznaczone symbolem HD Ready obsługują ta rozdzielczość. Litera "p" w tym oznaczeniu określa nam pewien ważny parametr ale o tym za chwile. 1080i oraz 1080p określa najwyższą rozdzielczość czyli  1920x1080. Litery "i" i "p" określają sposób wyświetlania obrazu. Tłumacząc najprościej 1080p oznacza, ze za każdym razem wyświetlane są wszystkie linie czyli pełny obraz. W przypadku 1080i obraz wyświetlany jest na przemian z liniami parzystymi i nieparzystymi ( tzw. przeplot ). Mówiąc dosłownie, jeżeli obraz wyświetlany jest 50 razy na sekundę to w przypadku 1080p wyświetlanych jest 50 pełnych obrazów a przy 1080i wyświetlanych jest 25 pełnych obrazów ( 25 razy z liniami parzystymi i 25 razy z liniami nieparzystymi ). Jaka jest różnica dla zwykłego klienta? 1080i oferuje gorsza jakość obrazu niż 1080p i może powodować zmęczenie wzroku podczas oglądania ( efekt migotania – producenci wprowadzili kilka rozwiązań które ograniczają negatywny wpływ tego efektu ). Niektórzy nawet twierdza ze format 720p oferuje lepsza jakość i płynność obrazu niż 1080i mimo niższej rozdzielczości ( 1280x720 jednak wyświetlany obraz jest pełny ).


Jeżeli uważasz, że:
 - informacje zawarte w tym lub innym poście mogą być dla Ciebie przydatne
 - mało jest rzetelnych stron zajmujących się tą tematyka
i chciałbyś aby ten blog rozwijał się nadal to proszę Cię drogi internauto abyś przed opuszczeniem tej strony kliknął na reklamy zamieszczone na tym blogu. Dla Ciebie to będzie dosłownie chwila a dla mnie miły gest doceniający moją pracę i poświęcony czas. 
Z góry dziękuję


I to właśnie jest przedmiotem sporu. Jak już wcześniej wspomniałem 1920x1080 to najwyższa rozdzielczość. Dla jednej strony to wystarcza aby określić obraz jako FULL HD – czyli zaliczamy tu 1080p jak i 1080i. Druga strona jednak uważa, że tylko format 1080p możemy uznać za FULL HD.

Tak naprawdę wielu producentów używa oznaczenia FULL HD jako znaku handlowego, czasami nie mającego nić wspólnego z rzeczywistością – na przykład kamery i aparaty cyfrowe z oznaczeniem FULL HD często nagrywają w maksymalnej rozdzielczości 1280x720.

Jeżeli zastanawiasz się co to ma wspólnego z tematem tego artykułu to już wyjaśniam. Telewizory FULL HD dostępne dzisiaj w sprzedaży obsługują najwyższy format czyli 1080p. Problem w tym, że na dzień dzisiejszy mamy słaby dostęp do tego formatu rozdzielczości. Jedynie filmy nagrane w technologii BlueRay oferują taką jakość obrazu ( i to nie wszystkie ) . Platformy cyfrowe oraz telewizje kablowe oferują wprawdzie kanały HD, jednak są one nadawane maksymalnie w formacie 1080i ( czyli „niepełnym” FULL HD ). Producenci znaleźli owszem na to sposób montując w swoich urządzeniach upscalery. Upscaler potrafi dosłownie przerobić obraz z niższej rozdzielczości do wysokiej ( nawet 1080p ). Efekt takiej „przeróbki” zależy od jakości obrazu przerabianego i moim osobistym zdaniem jest on często daleki od tego co obiecał producent.

A więc jeżeli klient posiada już odtwarzacz BlueRay, konsole do gier ( PlayStation 3 wyświetla w formacie 1080p, XBOX 360 w 1080i ) lub w swoim pakiecie telewizji satelitarne bądź kablowej ma kanały HD ( lub ma zamiar w najbliższym czasie wybrać którąś z tych możliwości ) to wtedy zakup telewizora FULL HD ma sens. Jeżeli natomiast jego sygnał telewizyjny to zwykła analogowa kablówka bądź naziemna telewizja cyfrowa, filmy DVD to szczyt jego oczekiwań co do jakości obrazu a korzystanie z konsoli to strata czasu przed telewizorem, wybór telewizora FULL HD to kwestia prestiżu ( bo sąsiad ma ), braku wiedzy i rozeznania na ten temat czy po prostu kaprysu ale na pewno nie kwestia zdrowego rozsądku. Przy czym to zawsze pozostanie wybór klienta.

Bardziej dociekliwych zapraszam na stronę Wikipedii poświęconej HDTV. Wszelkie pytanie proszę kierować na maila lub zamieszczać w komentarzach.



Jeżeli poszukujesz sprawdzonych przepisów na szybkie, tanie i pyszne ciasta, sałatki, mięsa oraz inne potrawy, zapraszam na bloga Świat Smaku 


Zapraszam również na mój kanał Patentowo na YouTube gdzie przedstawiam ciekawe patenty pomagające znieść trudy życia codziennego :)

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Takie artykuły są b.potrzebne bo tych określeń jest coraz więcej i nie każdy wie o co chodzi w temacie , dziękuje autorowi i prosze pisać i rozwijać te tematy dotyczące skomplikowanych technologii.Pozdrawiam ,max.

Justyna pisze...

Dziękuję bardzo za to wyjaśnienie - wreszcie wytłumaczono mi to przejrzyście i nie muszę się wstydzić w sklepie, usiłując wybrać telewizor...

Anonimowy pisze...

Artykuł świetny, dobrze, że jeszcze są ludzie, którzy dzielą się swoją wiedzą tylko za kliknięcie w reklamę :) To nie wiele, a wiedza ważna, zwłaszcza jak się jest kobietą i nie można poradzić się mężczyzny :)

Anonimowy pisze...

ps. po kliknięciu w reklamę 'paliwa' wyświetla się komunikat: Kampania jest nieaktywna:
Drogi użytkowniku, reklama w którą kliknąłeś jest już nieaktywna, przekierowanie do strony reklamodawcy nie może zostać zrealizowane.
Bardzo prosimy o kontakt pod adresem http://www.netsales.pl/kontakt?support=yes.

... pisze...

Czyli telewizor HD Ready gwarantujący jakość obrazu o rozdzielczości 1366x768 pikseli to jest to co w telewizji satelitarnej podaje się jako obraz HD?
Zatem do oglądania programów HD nie trzeba kupować telewizora FULL HD a HD Ready jest lepszy (bez tych przeplotek)?

Dominika Starańska pisze...

Myślę, że takie wybory już powinny być kierowane indywidualnym podejściem. Jednak pamiętajmy, że każdy sprzęt może się popsuć. Właśnie dlatego ja zawsze korzystam ze sprawdzonego serwisu http://serwisagd.wroclaw.pl/ gdzie znają się na rzeczy.

Prześlij komentarz