Subscribe:

niedziela, 29 stycznia 2012

Którą technologię 3D wybrać - pasywną czy aktywną?


Od 2010 roku kupując telewizor mamy wybór między tradycyjnym sprzętem a  urządzeniami które przenoszą wrażenia z sali kinowej do domowego salonu. Mowa tutaj o technologii 3D. Jednak dopiero od połowy 2011 roku mamy wybór między dwiema technologiami wyświetlania obrazu w trójwymiarze – pasywną ( tzw. polaryzacyjną ) i aktywną ( tzw. migawkową ).

Nie chcę wskazywać która technologia jest lepsza ( nie chcę również wychwalać konkretnego producenta ). Porównam te dwa systemy, wskaże wady i zalety tak aby każdy mógł wybrać rozwiązanie idealne dla siebie.


Jak powstaje obraz 3D? Najprościej mówiąc jest to połączenie przez nasz mózg  dwóch obrazów, dostarczanych do każdego oka. Zasada „wytworzenia” efektu 3D jest taka sama w technologii aktywnej co pasywnej. Różnica polega na sposobie emitowania obrazu i urządzeniach obierających.

W technologii aktywnej mamy aktywne okulary 3D. Z tej technologii korzysta dzisiaj większość wiodących producentów rynku RTV. Na rynek została ona wprowadzona w 2010 roku i od tamtego czasu jest sukcesywnie udoskonalana. Jak działa ta technologia? Widz aby uzyskać obraz 3D musi użyć aktywnych okularów 3D które są niezależnymi urządzeniami zasilanymi dzisiaj w większości przez wbudowane akumulatory ( chociaż można spotkać jeszcze modele zasilane bateriami ). Jak można się domyślić wymagają one okresowego ładowania. Na samym początku dostępności tej technologii na rynku był to spory minus – akumulatory miały dość małe pojemności i długo trzeba było je ładować ( myślę, że nie muszę tłumaczyć co czuł użytkownik gdy nagle w połowie sensu „padały” okulary ).  Jeszcze gorzej gdy okulary były zasilane bateriami ( bez ich zapasu trudno było dotrwać do końca filmu ). Na szczęście, jak wspominałem wcześniej, technologia ta jest udoskonalana. Dzisiaj nowe okulary mają bardzo krótki czas ładowania i długi działania ( czasami nawet 3 minuty wystarczą aby okulary działały ok. 3 godziny ). Po uruchomieniu, okulary nawiązują połączenie z telewizorem ( najczęściej przez podczerwień lub drogą radiową ) aby dokonać synchronizacji – dlaczego? Podczas wyświetlania materiału 3D, telewizor wyświetla na przemian obraz dla oka prawego i lewego. Okulary po synchronizacji  zaciemniają przeciwstawne oko tak aby obraz rzeczywiście trafiał do konkretnego oka.  Stąd nazwa „migawkowa”. Efekt migotania obrazu jest jednym z głównych wad technologii aktywnej. Migotanie powoduje szybie zmęczenie oczu i może powodować bóle głowy, zawroty a nawet chwilową dezorientację - tak poważne objawy występują dość rzadko  ( skala negatywnych doznań zależy od odporności organizmu na podobne efekty oraz  jakości używanych urządzeń ). Niemniej naukowcy twierdzą, że zbyt częste i długie użytkowanie okularów aktywnych może nasilić występowanie takich objawów. Producenci starają się oczywiście ograniczyć efekt migotania do minimum przez podnoszenie częstotliwości ( prędkości ) działania przesłon przez co ich ruch ma być praktycznie nie do zauważenia. Niestety ten parametr zależy od jakości ( przez co i ceny ) okularów i dostępny jest raczej w wyższych modelach.

Niezaprzeczalna zaletą technologii aktywnej jest jakość i płynność obrazu. Dzięki wyświetlaniu obrazu naprzemiennie do każdego oka może być dostarczony obraz o rozdzielczości 1080p. Daje nam to wyraźne kontury, „ostry” i płynny obraz oraz dużą liczbę widocznych szczegółów.  Niestety kolejnym minusem jest przyciemnie obrazu przy korzystaniu z okularów aktywnym ( zwłaszcza w przypadku plazm ale w telewizorach LCD-LED spadek jasności również jest znaczny ). Oczywiście możemy zniwelować ten efekt zmieniając ustawienia telewizora ale będziemy musieli robić to za każdym razem no i będzie miało to wpływ na zwiększenie zużycia energii elektrycznej przez telewizor.

Technologia aktywna ma też dość mały zasięg kątów odbioru wrażeń 3D w poziomie. Jeżeli na kanapie usiądą cztery osoby to dla dwóch skrajnych jakość efektów będzie słabsza. Zakładając oczywiście, że będziemy mieli taką ilość par okularów – dlaczego? Moim zdaniem jest to największy minus tej technologii , patrząc z pozycji statystycznego Kowalskiego – cena okularów. Najtańsza para okularów aktywnych 3D kosztuje ok.200 zł. Oczywiście producenci czasami robią prezenty i oferują okulary w zestawie z telewizorem ale przeważnie jest  to tylko jedna albo dwie pary i na taki prezent możemy liczyć najczęściej przy zakupie wyższych( czytaj drogich ) modeli. Na domiar złego okulary jednego producenta nie będę działały z telewizorem innego ( chociaż zostały poczynione prace nad ujednoliceniem ). Jeżeli planujemy urządzać rodzinne seanse 3D, zakup dodatkowych okularów może nieźle uderzyć po kieszeni. I tak jak wspominałem są to niezależne urządzenia które również mogą się zepsuć lub możemy je zniszczyć ( ile razy zdarzyło się każdemu z nas upuścić pilota lub usiąść na nim? To samo może spotkać okulary aktywne ) Pewny dyskomfort będą czuły też osoby z wadami wzroku które muszą używać okularów podczas oglądania telewizji – dodatkowa para okularów na nosie przez ok. 1,5 h może trochę denerwować.

Jeżeli uważasz, że informacje zawarte w tym lub innym poście mogą być dla Ciebie przydatne oraz, że mało jest rzetelnych stron zajmujących się tą tematyka możesz to wziąć udział w rozwoju tego bloga. Wystarczy, że przed opuszczeniem klikniesz na którąś z reklam - wystarczy tylko tyle i aż tyle :)


Z góry dziękuję.

Technologie pasywną na szeroką skalę rozpowszechniła firma LG chociaż inne marki też mają w swojej ofercie modele korzystające z tego rozwiązania ( Philips, Toshiba )W tym wariancie 3D mamy pasywne okulary 3D. Na czym polega różnica? Pasywne okulary 3D to zwykłe oprawki zaopatrzone w soczewki z filtrami polaryzacyjnymi. Nie wymagają one żadnego zasilania przez co są lekkie i wygodne. Jak działa ta technologia? W przeciwieństwie do aktywnej, obraz jest wyświetlany w odpowiednich polaryzacjach jednocześnie dla obydwu oczu, a zadaniem wyżej wymienionych filtrów polaryzacyjnych jest rozdzielenie części dla oka lewego i prawego ( stąd nazwa technologia „polaryzacyjna” ). Dzięki temu rozwiązaniu okulary nie potrzebują przysłon ani konieczności synchronizacji z telewizorem ( wyeliminowany  problem „zerwania” połączenia z telewizorem podczas ich używania ). Niestety tutaj pojawia się pierwszy problem z technologią pasywną – jest to tzw. efekt cross-talk spowodowany nakładaniem się obrazów dla oka prawego i lewego ( efekt ten wstępuje również w technologii aktywnej ale w znacznie mniejszym stopniu ).
Zjawisko to powoduje „smużenie obrazu” które może skutkować pogorszeniem jakości efektów 3D zwłaszcza przy częstej zmianie pozycji. Z moich własnych obserwacji mogę jednak wywnioskować, że efekt ten owszem występuje ale jego skutki są tak naprawdę  o wiele mniejsze niż o tym mówią przeciwnicy technologii pasywnej. Brak przesłon eliminuje efekt migotania dzięki czemu z tej technologii może korzystać szersze grono klientów, również dzieci. Okulary pasywne również powodują zmęczenie wzroku ale po znacznie dłuższym czasie niż w przypadku okularów aktywnych. Bóle głowy i zawroty występują jednie u osób naprawdę wrażliwych na procesy do których zmusza nasz organizm technologia 3D. Brak elektroniki eliminuje również zbędne pole elektromagnetyczne wokół naszej głowy ( dla niektórych użytkowników ma to znaczenie ).

Największym zarzutem wobec technologii pasywnej jest jakość obrazu. Jak wspominałem w technologii aktywnej rozdzielczość dla każdego oka to maksymalnie 1080p czyli 1920x1080 pikseli. W przypadku pasywnej niestety jest inaczej. Przez jednoczesne wyświetlanie obrazu i zastosowanie polaryzacji obraz podzielony jest na pasy ( można je zauważyć przy zamknięciu jednego z oczu podczas oglądania ) występujące naprzemiennie w dwóch różnych polaryzacjach . Powoduje to zmniejszenie rozdzielczości dla każdego oka do 1920x540. Oznacza to niestety gorszą jakość obrazu w stosunku to technologii aktywnej ( mniej widocznych szczegółów, mało wyraźne kontury zwłaszcza w pionie ). Warto w tym momencie wspomnieć o jednej sprawie. LG uzyskało certyfikat zgodności technologii Cinema 3D ( nazwa handlowa LG ) z standardem FULL HD – 1080p. Certyfikat ten wydał niemiecki instytut VDE. Trudno nie przyznać LG racji jednak należy uściślić jedną rzecz ( jeżeli wczytałeś się w tekst to już wiesz o co chodzi ). Telewizory Cinema 3D wyświetlają obraz jednocześnie dla oka prawego i lewego czyli rozdzielczość 1080p dla dwojga oczu. Jednak po rozdzieleniu obrazu przez filtry polaryzacyjne w soczewkach każde oko „dostaje” 1920x540 pikseli. W technologii aktywnej otrzymujemy 1920x1080 na każde oko. I stąd ta różnica.

Okulary pasywne również przyciemniają obraz, jednak efekt ten jest tak słaby, że nie musimy nic zmieniać w ustawieniach telewizora. Technologia pasywna oferuje szeroki kąt dostępności efektów 3D w poziomie. Jeżeli na przysłowiowej kanapie usiądzie siedem osób to każda z nich będzie odbierała efekty 3D z podobną jakością. Niestety gorzej już będzie jeżeli jedna z tych osób będzie chciała oglądać film z poziomu podłogi. W technologii pasywnej kąt odbierania wrażeń 3D w pionie to zaledwie 15o ( jeżeli ktoś ma zamiar powiesić telewizor na ścianie będzie musiał wziąć to pod uwagę ).

Niezaprzeczalną i niepodważalną zaletą technologii 3D jest koszt okularów. Dzięki temu, że okulary posiadają tak prostą konstrukcje ich cena jest śmiesznie mała – jedną parę możemy zakupić już za ok. 20 zł i będą one działały na każdym telewizorze który wykorzystuje technologię pasywną. LG do swoich telewizorów w prezencie dodaje aż 7 par dzięki czemu bez dodatkowych kosztów wrażeniami 3D może cieszyć się cała rodzina. Osoby z wadami wzroku znajdą również coś dla siebie – w sprzedaży są nakładki polaryzacyjne , które wystarczy przypiąć do swoich okularów i można cieszyć się z efektów 3D bez dodatkowych obciążeń.

Porównanie, którego dokonałem, było porównaniem ogólnym. Wymieniając poszczególne parametry oraz wady i zalety nie odnosiłem się do działania opisywanych technologii na konkretnych modelach telewizorów. Dlaczego? Niektóre wady danych technologii, zwłaszcza na najwyższych modelach poszczególnych producentów, mogą być praktycznie niezauważalne dzięki ich wysokiemu zaawansowaniu technicznemu. Jednak jeżeli zakupimy najtańszy model lub zdecydujemy się na mniej renomowaną i mniej rozwiniętą w danej technologii markę, wady te mogą być spotęgowane i  wyjątkowo denerwujące.

Tak jak wspominałem na początku każdy musi dokonać wyboru według własnych potrzeb. Wybierając technologię dla siebie możesz rozważyć następujące kryteria:
- jeżeli jesteś zainteresowany oglądaniem głownie filmów animowanych w rodzinnym gronie bądź relacji sportowych w szerszym gronie znajomych a nie zależy Ci tak bardzo na najwyższej jakości obrazu to opcją jest pasywne 3D.
- jeżeli jesteś fanem filmu w najwyższej rozdzielczości z możliwych i lubisz oglądać dużo sportu ale we dwoje lub samotnie to opcją jest aktywne 3D.

Wybór należy do Ciebie internauto.

Wszelkie pytanie i uwagi proszę kierować na maila lub zamieszczać w komentarzach.


Jeżeli poszukujesz sprawdzonych przepisów na szybkie, tanie i pyszne ciasta, sałatki, mięsa oraz inne potrawy, zapraszam na bloga Świat Smaku 

Zapraszam również na mój kanał Patentowo na YouTube gdzie przedstawiam ciekawe patenty pomagające znieść trudy życia codziennego :)

56 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Dziękuję za ten konkretny i profesjonalny artykuł.

Anonimowy pisze...

takich artykułów jest wielka potrzeba pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Bardzo dziękuję za profesjonalną informację. Dzięki niej wiem jakiego mam dokonać wyboru.
Pozdrawiam serdecznie autora

Anonimowy pisze...

dziękuje za ten wspaniały i wyczerpujący artykół,takich informacji szukałem.pozdrawiam max.12 07 2012r.

Anonimowy pisze...

ten opis pomógł mi wybrać,dzięki za pomoc

Anonimowy pisze...

pomógł ok dzięki

Anonimowy pisze...

Bardzo profesjonalny artykuł i zarazem obiektywny.

Anonimowy pisze...

promocja pasywnego 3d

Rafał Szymczak pisze...

Nie promocja - ja uważam, że pasywne 3D jest lepsze ale opisałem jednocześnie technologię pasywną i aktywną dzięki czemu każdy może wybrać rozwiązanie idealne dla siebie. Ja wybrałem pasywne

Anonimowy pisze...

Dzięki za informacje - Pozdrawiam :)

Anonimowy pisze...

Witam,
po pierwsze dziękuje za szczegółowy opis technologii 3D - rozjaśnił mi nieco sprawę.
Mam prośbę odnośnie porównania telewizorów - Samsung UE40ES6800 czy LG LED 3D 42LM660S - który wybralibyście (wiadomo jeden w technologi aktywnej drugi pasywnej - ale to akurat najmniejszy problem).
Piszcie swoje opinie.
Pozdrawiam
Michał

Anonimowy pisze...

Tys Prowda:)

Anonimowy pisze...

konkretna i rzeczowa opinia.dziękuje i pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Więcej takich informacji potrzeba nam zwykłym odbiorcom. Jeszcze proszę o art. porównawczy elranów: LED i LCD.

Anonimowy pisze...

bardzo dobry opis jasny i rzetelny dziękuję za pomoc

Anonimowy pisze...

Dzięki za opis tych technologii. Nie źle namieszało mi to w głowie, bo o tych technologiach to usłyszałem od sprzedawcy i nie wiedziałem do końca o co chodzi, teraz ten artykuł rozjaśnił mi trochę w głowie za co dziękuję. POZDRAWIAM

Anonimowy pisze...

POMOCNY OPIS POZDRAWIAM

Anonimowy pisze...

Opis bardzo konkretny, w końcu wiem na czym polegają te różnice. Dziękuję i pozdrawiam. Waldemar

Anonimowy pisze...

Dobra robota gratuluje

Anonimowy pisze...

Diekuje za male szkolenie,bede wiedziec wiecej,BOZENA

Anonimowy pisze...

bardzo szybkie i konkretne szkolenie. krótko i na temat. dzieki sliczne

Anonimowy pisze...

posiadam od około miesiąca czasu LG 47la660s, model na rok 2013, kapitalny telewizor zarówno w 3D jak i 2D. Mam porównanie z samsungiem 6400 aktywnym - samsung ma nieco lepsze 3D, jednakże faktycznie oczy męczą się dośc szybko, co dla mnie dyskwalifikuje go niestety, głownie z powodu faktu, że wykorzystuję najczęściej 3D grając na konsoli. Na LG sesja 5-7 godzinna jest ok, na samsungu po godzinie ostrej strzelaniny łzawia oczy.

Anonimowy pisze...

Wspaniały artykół - dziękuję -:)

Anonimowy pisze...

Rzeczywiście po przeczytaniu tej pracy można się czegoś nauczyć. W oparciu o zawarte w treści wskazówki dokonam wyboru telewizora. Szukałem takiej pracy. Dziękuję.

Anonimowy pisze...

Dzięki, za dobre i "proste"wyjaśnienie, oczywiście reklamę kliknąłem :)

Anonimowy pisze...

Dziekuję za ciekawe wiadomości, zarówno w tekscie głównym jak i komentarzach. Nie wiedziałąm nic,a teraz juz mam przynajmniej jakis zarys w głowie i cudowne 3 D nabrało codzienności- POZDRAWIAM SERDECZNIE.

Anonimowy pisze...

I reklamy tez przydatne ;)

cichy pisze...

Właśnie stoję przed wyborem TV 3D. Padło na LED i technologię pasywną. Jak dla mnie różnice w rozdzielczości obrazu między aktywnym i pasywnym 3D są znikome. Najbardziej przeszkadza i męczy (mnie i moje dzieci) zauważalny dyskomfort migawkowy. Wybór był trudny - na szczęście Panasonic w LEDach wykorzystuje już okulary polaryzacyjne. I chwała im za to.

Anonimowy pisze...

dziękuję bardzo przydatne informacje. Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Bardzo przydatne informacje za które dziękuję jak niewiem co! Tylko jest małe ale: w połowie lat 70 miała wejść kwadrofonia i co????? DIORA w tamtych czasach już produkowała Cezara-qadro (chodzi o odbiornik radiowy)i niektórzy ci co nabyli to radio zostali "z ręką w nocniku". Czy z tym 3D nie będzie tak samo? A na jakich kanałach można odbierać 3D bo Canal+ wycofał się z tego a Vectra jak mi powiedziano może w przyszłym roku zacznie nadawać.

Anonimowy pisze...

Wszystko czego było mi trzeba w tym temacie. Gratuluję!!!

Anonimowy pisze...

wlasnie takiej porady szukalem dzieki za info
pozdrawiam i dziekuje za szeroki opis zagadnien w tym temacie
PS tez jestem fanem LG

Anonimowy pisze...

Serdeczne dzięki za wyjaśnienie różnicy pomiędzy aktywnym a pasywnym 3D. Jest to bardzo przydatna informacja przy wyborze nowego telewizora. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. Danka

Unknown pisze...

Kawał dobrej roboty! Dzięki!

Anonimowy pisze...

Szukałem takiego wyjaśnienia. Dzięki. Janusz

Anonimowy pisze...

Dzięki bardzo fajnie to wytłumaczyłeś

Anonimowy pisze...

Zrozumiałam o co chodzi. super wyjaśnienia. dzięki.

Anonimowy pisze...

Nadal nie wiem co wybrać

Anonimowy pisze...

podane na tacy w elegancki sposób ;] a jeszcze taka zagadka planuje kupić telewizor z opcją przerobienia obrazu z 2D na 3D i grać na tym na ps3 czy ktoś tego już używał , próbował ?? jak wrażenia ?? pozdrawiam .

Anonimowy pisze...

Dziękuje bardzo. Ten szczegółowy opis obu technologii bardzo mi pomógł przy wyborze odpowiedniego telewizora 3D, dla mnie i mojej rodziny. Jeszcze raz bardzo dziękuje.

Anonimowy pisze...

super komentarz przydał sie bardzo

Anonimowy pisze...

Bardzo dziękuję! Proszę przyjąć wyrazy podziękowania za super przystępny i zrozumiały, jak i obiektywny tekst, jak i za sam fakt jego udostępnienia bezpłatnie. Oczywiście klikałem po kilka razy w reklamy, w podzięce :). Marek

Anonimowy pisze...

Dziękuję. Sprzedawca nie powiedział mi tego. Pozdrawiam :) Gerard

Anonimowy pisze...

Bardzo przydatne informacje.

Anonimowy pisze...

Super artykuł. Wszystko w prosty sposób wyjaśnione. Dziękuję i pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Bardzo dziękuję za pomoc, artykuł pomógł mi przy wyborze 3D, pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Bardzo dziękuję za artykuł, który pomógł mi w wyborze telewizora i przygotował do rozmowy ze sprzedawcą.
Pozdrawiam

Unknown pisze...

Ja bym mimo wszystko stawiał na domy pasywne.

Anonimowy pisze...

Artykuł bardzo rzeczowo i ,,na chłopski rozum" wyszczególnił cechy obydwu sposobów emisji 3D. Bardzo wzbogaciło to moją orientację w tym temacie. Dziękuję autorowi za ten artykuł. Pozdrawiam.

Unknown pisze...

Artykuł wyczerpuje kwestie 3D dla telemaniaka. Dzięki chłopie, jestem usatysfakcjonowany.

beststore.pl pisze...

Ciekawy, pouczający artykuł na temat 3D. Dzięki za dostarczenie informacji.

Pantsata1 pisze...

Ja mam sprzęt z najwyższej półki! Miałem pieniądze dzięki temu, że zaoszczędziłem na zakupie mieszkania. Ciężko było nie zaoszczędzić, skoro dostałem go od tej firmy wrocław nowe osiedla - polecam! Naprawdę solidna marka!

Andrzej pisze...

Bardzo fajna jest pożyczka na dowód na sprzęt RTV i AGD - to naprawdę warta uwagi sprawa. Moim zdaniem dzięki temu można o wiele więcej osiągnąć. Fajny sprzęt buduje pewność siebie, a dzięki temu w końcu będziemy mogli sobie pozwolić na sprzęt za gotówkę.

natulka pisze...

.

jolka pisze...

Właśnie to zależy od człowieka, jeden lepiej widzi przez okulary pasywne inny przez aktywne. W każdym razie jakbyście potrzebowali okularów do oglądania filmów w 3d to znajdziecie je na stronie https://www.oleole.pl/okulary-3d1.bhtml

Karolina Zarębska pisze...

Akurat ja za bardzo się na tym nie znam i chcę powiedzieć, ze dla mnie liczy się to aby cała moja instalacja elektryczna działała jak należy. Jeżeli coś się zepsuje to wtedy elektryk http://www.elektryk-krakow.pl/ na pewno sobie z takimi rzeczami poradzi.

Prześlij komentarz